pozor na vaječnou michanici a vykličene zrní!
áda bych upozornila na nebezpečí podávání vaječné míchanice a klíčeného zrní během období inkubace vajec!
Toto krmivo je velmi bohaté na bílkoviny, vitaminy a mnohé cenné látky a velmi stimuluje ptáky ke hnízdění. Proto se podává především v období před hnízděním, aby ptáky "nabudilo" a "přinutilo" ke hnízdění. Ptáci se díky tomuto bohatému krmivu rychleji dostanou do toku - teď mluvím o ptácích původem z Austrálie, které během zimy krmíme především suchým zrním ( = navození období sucha v jejich domovině) a právě výrazným obohacením jídelníčku na jaře jim "připomeneme" období dešťů v jejich zemi, kdy se vše zazelená a nastane hojnost všeho - ptáci se bleskurychle přizpůsobí a začnou hnízdit.
Toto krmení je rovněž nezbytné během odchovu mláďat kvůli svým nutričním hodnotám. Je velmi výživné a bohaté na bílkoviny a podporuje rychlý růst mláďat.
Ale pozor! Právě kvůli tomu, jak ptáky stimuluje ke hnízdění, je nebezpečné podávání tohoto krmiva během doby, kdy ptáci sedí na vejcích. Ptáci jsou "nuceni" do dalšího hnízdění, snůšku mohou opustit a snaží se založit nové hnízdo. V některých případech mohou opustit i již vylíhlá mláďata.
Tohle se stalo jedné mé známé u korel - nepřetržitě podávala míchanici a klíčené zrní a důsledkem bylo, že ptáci přestali krmit mláďata a přímo mezi ně začali snášet novou snůšku. Mláďata pochopitelně uhynula.
Citlivé jsou na toto například křepelky čínské. Křepelky jsou všeobecně známé jako velmi špatní rodiče, některé samice na vajíčka vůbec nezasednou. Zřejmě je to způsobné odchovem v líhních, takto odochovaní ptáci zřejmě nemají mateřský pud a o vlastní vejce se nezajímají. Naštěstí existuje i dost samiček, které vajíčka samy vysedí.
Přestože moje křepelky vejce normálně samy vysedí, musím si u nich dávat pozor na krmení. Vaječnou směs a klíčky podávám pochopitelně během toku i během snůšky. Jakmile však samička snese větší počet vajíček a je zřejmé, že už brzy bude snůška kompletní a bude třeba na ni zasednout, okamžitě míchanici přestanu dávat. Samice pak bez problémů na vajíčka zasedne a vysedí je. Toto rizikové krmivo začnu dávat zase až po vylíhnutí kuřátek.
Několikrát jsem zkoušela podávat míchanici a klíčky neustále a vždy to dopadlo tak, že samička nanesla do hnízda vajíčka, ale nevšímala si jich a během několika dnů založila hnízdo nové a snášela jinam.
Další příklad mohu uvést u zebřiček. Jelikož chovám společně několik párů, není možné míchanici a klíčky jen tak vysadit, protože vždy má některý pár v hnízdě již vylíhlá mláďata a toto krmivo potřebuje. Většině párů tohle krmivo naštěstí nevadí a hnízdí bez problémů ï tak, jeden pár ale nikdy mladé nevychová. Vždy vejce vysedí, mladé nechá pomřít hlady a zakládá další hnízdo. Musím to řešit tak, že mláďata rozdělím mezi jiné páry, které mají přibližně stejně velké potomky.
Co říci závěrem? Vaječná směs a klíčené zrní je jistě velice hodnotné krmivo a během odchovu mladých naprosto nenahraditelné, v období inkubace vajce s ním však zacházejme nadmíru opatrně!
Komentáře
Přehled komentářů
ČAU DĚDO ČAU plavacekmarek@seznam.cz
Re: ČAU DĚDO
(leila poldauf, 7. 1. 2017 12:39)muzete tu laskave psat normalni veci o andulkach
vejce
(andrej, 1. 8. 2016 15:41)jak se mam zachovat kdyz samicka k vylihnutym mladatum snese dalsi vejce
Zatím nebyl vložen žádný komentář
(Zatím nebyl vložen žádný komentář, 6. 12. 2010 16:21)Zatím nebyl vložen žádný komentář
ČAU DĚDO
(MÁRA, 6. 12. 2010 16:19)