Jdi na obsah Jdi na menu
 


                                     Andulka vlnkovaná

 

Melopsittacus undulatus

Výskyt:

Austrálie

Velikost:

Přibližně 18 centimetrů, ale záleži to na odrůdě.

Rozlišování pohlaví:

Dospělé samečky tohoto populárního druhu poznáme podle modrého ozobí, které má u samiček hnědavou barvu.

Povaha:

Andulky jsou velice společenští ptáci, které můžeme bez problémů chovat po párech, ale i ve velké skupině. Kromě toho se dobře snášejí i s jinými druhy. Jednotlivé andulky, pokud si pořídíme mládě, se dají velice dobře ochočit, ale při nedostatku společníků svého druhu jim musíme věnovat mnoho pozornosti.

Chovatelské zařízení:

Andulky můžeme chovat v kleci, v pokojové voliéře, v chovné kleci i ve venkovní voliéře. Nemá smysl jejich obydlí osazovat zelení, protože jí ptáci obvykle zničí. Možnost šplhat však andulky vítají.

Klimatické podmínky:

Andulky jsou odolní ptáci, a pokud mají k dispozici dobře izolovaný vnitřní úkryt, monou přes zimu zůstat ve venkovní voliéře.

Potrava:

Těmto ptákům dáváme jako základ krmivo pro andulky, které doplňujeme senegalským prosem v klasech, kousky ovoce a zeleným krmením. Velice vhodné jsou kousky jablka a ptačinec žabinec. V hnízdním období andulky velmi potřebují také vaječnou směs. Vždy musí mít k dispozici grit a písek na trávení.

Denní činnost:

Andulky jsou jednoznačně nejznámější ptáci chovaní v zajetí. Dají se výborně ochočit a při velké trpělivosti se některé z nich také mohou naučit imitovat slova. Talent k mluvení však nemají všechny andulky. Mladé ptáky můžeme jednoduše ochočit, ale i starší jedinci začnou při laskavém zacházení svému ošetřovateli důvěřovat. Adulky vydávají štěbetavé zvuky. Rády se koupou, a proto jim k tomu musíme dávat příležitost. Ačkoli umějí dobře létat, jsou to nadšení šplhavci.

Pokudchováme andulku v pokojové kleci jako jeden exemplář, je důležité, aby měla dostatek rozptýlení v podobě různých hraček.

Hnízdění:

Tito populární ptáci se rozmnoužují velice jednoduše, například v chovných klecích o šířce 60 centimetrů.

Andulky si nesplétají hnízdo. Speciální hnízdní budky pro andulky mají na dně mělký důlek, který zabrání tomu, aby se vejce rozkutálela od sebe. Jinak by totiž nebyla dostatečně zahřívána. Hnízdo má rozměr dna asi 15 x 15 centimetrů o výšce 20 centimetrů. Na vletový otvor stačí pro běžnou andulku přůměr 5 centimetrů.

Samička snáší 4 až 6 bílých vajec, na kterých sedí podobu 18 dnů. Jakmile se mláďata vylíhnou, začnou je krmit oba rodiče. Po dosažení asi čtyř týdnů vylétají mláďata z budky. Ještě se o sebe neumějí úplně postarat, a rodiče je proto asi týden vodí a přikrmují.

Asi ve třech až čtyřech měsících se mláďata plně vybarví. Mladí ptáci se dají poznat podle tmavého zobáku, téměř nepigmentovaného ozobí a tmavích očí bez bílé duhovky.

Mutace:

Barvy

Od doby, kdy se andulky začaly chovat v zajetí, vznikly vlivem barevných mutací a selekce četné formy andulek s různými barvami a kresbami. Tyto mutace se obecně dělí na "normální barvy" a "tukové barvy". Za normální barvy se považují ptáci divokých forem. Příkladem jsou různé odstíny zelené (světlá, tmavá, olivová, šedozelená) a modrá (blankytně modrá nebo kobaltově modrá). Mezi tuková barviva patří například albíni a mutace lutino. To jsou bílí a žlutí ptáci s červenýma očima.

Také se vyskytují žlutí a bílí ptáci s tmavýma očima. Dále jsou známé ještě strakaté andulky, andulky s vyjímečnou kresbou (lemovaná, opalínová a přelitá) a ptáci u nichž je normální černá kresba vybledlá nebo má odlišnou barvu (šedokřídlí a bělokřídlí nebo škořicoví). Populárním barevným rázem je také žlutá maska, která nahrazuje bílou masku

Typy

Kromě různých barev také vznikly andulky, které se od divoké formy odlišují svou strukturou peří. Tak známe chocholaté andulky, a dokonce andulky s nakadeřeným peřím. Chocholatí práci sice existují v různých variantách, ale není jich mnoho.

Zajímavosti:

Andulky jsou často se vyskytujícími ptáky, které najdeme v každem obchodě se zvířaty hned v několika barvách.

Pokud se chceme odchovem andulek vážně zabývat a stojíme o opravdu hezky zabrvený exemplář s krásnou kresbou, měli bychom raději kontaktovat klub chovatelů andulek.

Členové klubu nás mohou odkázat na špičkové a spolehlivé chovatele těchto ptáků. Tyto kluby také pravidelně organizují výstavy pro širokou veřejnost.

Na těchto akcích můžeme získat dobrý přehled o bohaté škále typů a barev u andulek a také navázat kontakty s chovateli těchto ptáků.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bio Kill na čmelíky

(Katka, 20. 11. 2020 12:20)

Dobrý den, máme andulku cca 3 měsíce, již se ochočila vše v pořádku, zjistili jsme na vypadlém peříčku, že má údajně čmelíky, koupili Bio Kill , prý použít dokud nezmizí, dle potřeby a zřejmě jsme jí nevědomky velice ublížili :-( Tři postřiky křídel, ale tři dny po sobě, dnes těžce dýchá, je unavená, nejí :-( na veterině se tímto nechtějí zabývat, na chovatele kontakt nemáme, máme strach, že jí to uškodilo, nemáte radu, jak jí ulevit prosím? Mnohokrát děkuji

Dobrý den

(Verča, 26. 3. 2020 13:52)

Chci se zeptat mám doma andulku koupila jsem ji vaničku (bazének zavěšený za otevřená dvířka chtěla bych ji naučit aby se do té vaničky nebála vlézt a normálně se v ní cachtat nejdříve jsem zkoušela dát dovnitř vaničky hračku s kterou si vždy hraje ale neuspěla jsem nevím jak dál ? Ještě minulý rok se v ní úplně normálně rachtal a teď nic poraďte prosím

Re: Dobrý den

(Verča , 14. 8. 2020 18:39)

Dobrý den, je důležité, jestli má samostatné krmítko na vodu. Pokud ano, tak jí nechte z koupelny i pít. (V mém případě to pomohlo.)

Andulka

(Anna, 14. 5. 2020 14:55)

Dobry den našla som andulku mlada ,a ma nevivinutu jednu nosnu dierku je to problem

písek

(Ivana, 29. 3. 2020 10:57)

Dobrý den, ten písek na trávení se sype na dno klece nebo se dává do misky? Predem dekuji za odpoved a clánek mi moc pomohl.

Pelichání

(Katka, 9. 7. 2017 17:07)

Ahoj, chci se zeptat co mám dělat když moje andulka pelichá... myslím si totiž, že na přepeřování je moc pozdě.
Děkuji za případnou odpověď

Re: Pelichání

(Verča, 26. 3. 2020 13:58)

Dobrý den sice nejsem odborník ale mam taky andulku jeden čas
Hrozně pelichala no prostě všude bylo asi 3×vic peří než normálně
Možná vaší andulce kupte nějaká zrníčka na prepereni nebo nějaké vitamíny myslím že nic vazneho to není .pokud si je netrhá sama? To už by bylo horší

Ra: pomoc

(Barbie, 19. 11. 2019 10:30)

Dobry den, prosím o radu. Mam zelenou samičku a modrého samecka. Vypadá to, ze se navzájem krmi a za chvilku na něho začne kricet a skube ho za vlasky na hlavě .Nebo sedí vedle sebe a samicka se začne viklat ze strany na stranu a přitom kouká na samecka. Je tohla projev namluv nebo si jen tak spolu hraji.

Dotazy

(Dena, 18. 11. 2019 19:22)

Dobrý den prosím vás chtěla bych se zeptat máme samičku a samce andulky za jak dlouho si zviknou na lidi máme je od čtvrtka nějaké 4 a půl dne děkuji za odpověď

Andulka

(Ivana, 4. 10. 2018 13:47)

Co to sakra je.Mam andulku a byla ziva a posledni tyden je divna ticha a udelala se ji boule u konecniku velikosti 1cm.J e furt na jedne strane.V sobotu jsme objednani k lekari ale muzu ji pomoc ja nez tam pojedem

Nevyvinuté letky

(Svatka, 18. 7. 2017 17:22)

Poradí mi někdo.U některých mládat se nevyvinuly letky.V jednom hnízdě třeba 2 z 5-ti andulek.Mají vše-pestra strava.Děkuji za odpověd

Péče o Andulky

(Jana, 22. 4. 2017 12:48)

Ahoj/dobry den, chci se zeptat je normální že vylétlá andulka nedělá žádné zvuky?
(Promiňte mi jestli je to blbá otázka)

Pomoc

(Kristina , 17. 4. 2017 8:50)

Dobry den prosim s moji andulkou se neco deje a vubec nevim co.. V vecer jsem prisla domu a lezela na zemi a cuka hlavickou a tocila se a pipala... Dnes rano je cuka hlavou a asi každých 10 minut se rozpipa a cuka i nohou. Nevim.. Nemuze to byt treba naka mrtvice? Dekuji za odpoved, jestli nekdo bude vedet.

péče o andulky

(JIF, 24. 11. 2013 18:42)

Mám dotaz, na který jsem zatím nenašel odpověď. Slyšel jsem, že se andulkám mají stříhat drápy, ale nějak opatrně. Mohl by mně toto někdo vysvětlit? Pokud možno podrobně. Děkuji.

Re: péče o andulky

(David, 17. 9. 2015 14:56)

Chytnout do ruky a nůžkama na nehty jim to opatrně ostříhat.

Re: péče o andulky

(Mrázek, 16. 11. 2015 15:00)

Andulka má okolo zobáku a na drápech strupy.Dá se to nějak léčit?
je koupená ve zverimexu
Poradí mi někdo?

Re: péče o andulky

(leila poldauf, 7. 1. 2017 12:33)

protoze jim je muzes vytrhnout

d)bopnhjok

(hdikvhjvg, 29. 9. 2014 16:29)

njcvbnkm,ů.-§

Re: d)bopnhjok

(Natálie, 28. 10. 2016 13:29)

Prosím nepište tu takové blbosti! Kdybyste přemýšleli tak by tu nebylo to milý pane(kluku spíš).......... Jo všichni jsou chytří a píšou tu o tom o čem se má psát.

ANDULKY!!

Boji se

(Nikola, 10. 7. 2016 9:55)

Dobrý den chtěla bych se zeptat .
Mám andulku a neustále se bojí mě ruky.
Nemohu si ji pohladit a vzít do ruky jak se bojí. Co mám udělat aby se nebála poraďte prosím. Děkuju